Recyklujete plata na vejce?

Blogujeme Přidáno 12.12.2019

Proklady, plata, proložky, obaly nebo jednoduše kartony. Název podstatně se lišící od oblasti k oblasti, ovšem účel a způsob využití zcela stejný napříč celým světem.

Recyklujete plata na vejce?

Patříte-li mezi ty šťastné chovatele, které jejich opeřené krásky obdařili nejen svou přízní, navíc i větším počtem jejich křehkých vajec, můžete být po zásluze pyšní na svůj chovatelský um.

Přestože ti méně zasvěcení, ideálně ti nezasvěceni vůbec, pravidelně a zcela bez zábran pronáší svá úžasně rychlá moudra typu: „na chovu slípek přeci není nic složitého“ „slepice vejce snáší od nepaměti, tak co ti na tom nejde“ „tak to máš blbé slepice“ Ovšem jen ti zasvěcení chovatelé se jemně ušklíbnou a pomyslí si své. Bez určité dávky zkušeností, zručnosti a lásky k těmto opeřeným kráskám to půjde jen těžko.

Vybíráme plata na vejce

Jistě se často zamýšlíte nad otázkou uchování, případně bezpečné přepravy jejich křehkých plodů a abychom uchovali tento žlutavý poklad bezpečně uvnitř jejich vápenné skořápky, je nutno dbát zvýšené opatrnosti nejen při jejich skladování, ale především při manipulaci s nimi. Každý si ze svého dětství pamatuje hořkou pachuť záhlavku, když se bílé vajíčko z jeho nešikovných rukou poroučelo k zemi a s typickým křupnutím se rozlilo pod nohy vašich vytřeštěných očí.

  • Obaly na vejce. Uzavíratelné papírové obaly bývají jednou z variant přepravy vajec. Hovoříme o kartonové krabičce na 10 až 15 kusů slepičích vajec s možností uzavření papírovým víkem. Jelikož se jedná o bezvadně stohovatelné obaly, nechybní v žádné lednici ani spíži, trpělivě čekajíce na další várku čerstvých vajec.
  • Proklady na vejce. Ještě tomu není ani půl století, co byla běžně zadní okénka všech „embéček, žugulíků a trabantů“ obložena pravidelnou nedělní výslužkou 30ti kusů této křehké, babiččiny nadílky. Jedná se o lety prověřený způsob, jak bezpečně uložit a následně i přepravit tento žlutobílý domácí poklad.
  • Přepravní boxy. Dnes se již vajíčka na zadních oknech automobilů běžně nevozí, tudíž i výrobci obalů byli postaveni před problém přepravy. Je nutné přijít s něčím pevnějším a pro přepravu vajec bezpečnějším. Tedy v naší plastové době byly vyvinuty pevné, plastové přepravky. Jedná se o uzavíratelné boxy s přesně padnoucími výlisky na vejce, s možností uzavření celého boxíku, navíc doplněn o praktické ucho.
  • Plastová plata. S pořízením plastových plat na vejce vám odpadá problém se skladováním papírových prokladů. Tomuto materiálu zásadně nevadí mokro, sucho, mráz, ani sluneční paprsky. Vysoká životnost a 100% omyvatelnost těchto plastových boxů vás jistě příjemně překvapí.

Recyklovatelnost papírových plat

Základní recyklaci dnes již běžně řeší zhruba 70% obyvatel naší republiky a ani u papírových prokladů tomu není jinak. Jedná se o nasávanou kartonáž v poslední fázi možné recyklace. Tedy na žádnou další se již bohužel nehodí, a tudíž nepatří ani do modrých kontejneru na tříděný papír. Nabízí se tedy otázka, co s nimi dál.

  Kompost. Vytříděný novinový papír byl vždy hlavní složkou výroby papírových prokladů. Bohužel se s rozmachem internetu prodej novin v tištěné formě téměř zastavil a výrobci byli nuceni hledat alternativní zdroj a tím se stala obyčejná tráva. Tedy pokud nevíte, co s proklady, které doslouží jednoduše je vložte do kompostu, nebo hnědého bio odpadu.

② Tvořivost. Pokud ještě nenadešel obalům jejich čas, zabavte svá dítka tvořivou hrou.

  • Obraz. Nabídněte jim vodovky, štětec a velké plato místo malířského plátna. Nechte naplno rozvinout jejich fantazii a připravte se na svůj velkolepý portrét.

  • Květy. Z nepotřebných plat vystříhejte s pomocí vašich šikovných dítek různá kvítka a lupínky, poslepujte vše dohromady a utvořte si originální vánoční, případně velikonoční výzdobu.
  • Pedig. Ti zručnější mohou zkusit pletení z papíru nebo z pedigu a vytvořit originální košík určený právě k přepravě, nebo skladování slepičích, husích ale i křepelčích vajec.

  Zahrada. V okamžiku, kdy sluneční paprsky zahřejí zimou prochladlou zem natolik, že vystrkují své hlavičky první jarní kvítka, vystrkují své hlavy včetně svých nedočkavých prstů i zahrádkáři. Nechte se tedy inspirovat a urychlete svou jarní setbu právě s pomocí vaječné vychytávky.

  Zátop. Poslední možnost využití papírových prokladů se nabízí v oblasti topení. Používáte-li pevné podpalovače, zkuste je nahradit právě kartonovým prokladem. Bude opravdu mile překvapeni, jak bezvadně a relativně dlouho taková proložka hoří.

 

Copyright © 2020 Nadvorek.cz