Dřevěný kurník, chlouba každé zahrady

Blogujeme Přidáno 01.11.2019

Dnes se již běžně setkáváme s chovateli, kteří si nezakládají pouze na svém vlastním obydlí, ale pečlivě vybírají a přemýšlí i o tom kam, případně do jakých chovných podmínek umístí své zvířecí kamarády. Zájem o ustájení v klasických chlévech a stodolách výrazně upadá, a dřevěné husníky a kurníky se raketově vrací do neskrytých prostorů většiny našich zahrad a dvorků.

Dřevěný kurník, chlouba každé zahrady

Jelikož se se změnou našeho životního stylu změnil i přístup k hospodářským chovům, není žádné překvapení, že k podobným změnám došlo i v jeho příslušenství. Chovem drůbeže se v dnešní uspěchané době zaobírá většina chovatelů již spíše okrajově. Slepičky svého majitele neživí, a též nejsou zdaleka tak závislí na jejich vaječné snůšce, je tedy pochopitelné, že většina majitelů své slepičky a kačenky vnímá spíše jako rodinné příslušníky k pohlazení leckdy osamělých duší.

Ustájení drůbeže

Samotné ustájení je nutné přizpůsobit vždy pořizovaným druhům, počtu a náročnosti chované drůbeže. Hrabavé slepice mají naprosto jiné požadavky na ubytování než například drůbež vodní. Nebudeme se zde věnovat netradiční drůbeži, a raději se soustředíme na druhy a plemena bližší našim podmínkám i srdcím.

  • Druh drůbeže. Prvním krokem je nutné ujasnit si, o které drůbeží parťáky máme vlastně zájem. Slepičku do husníku ke kačce a huse můžeme ustájit bez obav, bohužel opačně to asi nepůjde. Pomineme-li váhový a rozměrový rozdíl zmiňované drůbeže, tělesná stavba husy a kachny jim zkrátka neumožní zdolat žebřík slepičího kurníku.
  • Počet. Dalším důležitým krokem je promyslet, pro jaké množství, kterého druhu či plemene bude potřeba ubytování řešit. Případně o jaký časový úsek se jedná. Slepičky pořizujeme na dobu několika let, vodní drůbež se obvykle „zdrží“ pouze v řádech měsíců.
  • Složení. Neméně důležité je znát i věkové rozmezí drůbeže. Chovné podmínky týdenních housátek budou naprosto odlišné od tříměsíčních krocanů, stejně tak u ročních slepic.  Světelný a tepelný zdroj je nezbytné vyřešit dříve, než si žluté hlavičky přivezete, případně, než se droboť vyklube z líhně.

  • Materiál. Otázka materiálu se nevztahuje pouze na stavební prvky, ale i na případný nátěr, lak či barevné moření. Zásadně používáme pouze barvy s atestem, vhodným pro přímý styk se zvířaty a ideálně oděru, mrazu a vodě odolný, abychom se vyhnuli nutnosti každoroční obnovy nátěru. Bude-li dřevo kurníků současně ošetřeno proti častým, ve vlhku se tvořícím plísním, má naše drůbež vyhráno na dlouhé roky.
  • Provedení. Posledním, ovšem neméně důležitým aspektem výběru je vzhled samotného kurníku. V nabídce nalezneme kurníky s oploceným výběhem, s uložením stodoly v patře, i samostatně přístupnými snůškovými hnízdy. Samozřejmostí by měl být výsuvný trusník a střechou přístupný vnitřní prostor stodoly i hnízd.

Jak na kurník a husník

Husy a kačenky vyžadují vstup do husníku nejlépe přímo ze zelené trávy, naopak slepičky milují kurníky s vysokými žebříky, nepohrdnou přechodníky a stabilní bidla k jejich relaxaci jsou takřka nezbytností. Velkou výhodou dnešních kurníků je možnost pořídit si ho včetně menšího oploceného výběhu. Slepičkám je tak nabídnuto maximální bezpečí s možností čerstvého vzduchu i v nepřítomnosti chovatele. Majitelé zděných kurníků nepohrdnou instalací automatických dvířek, kdy mikročip či světelný senzor zajistí zavírání i následné ranní otvírání kurníků bez jejich přítomnosti.

S výběhem, nebo bez?

Vlhké a prostorné chlévy a stáje bývají nahrazeny dřevěnými kurníky, spíše menších rozměrů. Na druhou stranu je dbáno na kvalitní zpracování dřevěného materiálu a ve většině případech chovatelé požadují kurníky netradičně, zajímavě a originálně řešené.

    Husník bez výběhu. Tento druh staveb využíváme převážně v kombinaci s ostatními druhy vodní drůbeže, kdy kačenky a husy vítají možnost vstupu do krytých prostor zahrady. Samotný husník umístíme do většího, předem ohraničeného prostoru. K vymezení vámi zvolených hranic využijeme elektrických ohradníků, případně nižšího pozinkovaného pletiva.

   Kurník s výběhem. Oceňovanou výhodou výběhových kurníků je řekněme samoobslužnost slepičího hejna. Kurníková stodola, která je uložena uvnitř oploceného menšího výběhu, nabídne slepicím možnost uspokojit své potřeby bez nutné přítomnosti chovatele. Mohou si dle libosti zajít ven nazobat čerstvou trávu přímo ze země, případně vyprázdnit krmítko se směsí či napáječku s vodou. Navíc vnitřní prostor výběhu zůstává bezpečně izolovaný pevným pozinkovaným pletivem před ostrými zuby a mlsnými jazyky hladových predátorů.

 

Copyright © 2020 Nadvorek.cz