Vybíráme klec a voliéru

Blogujeme Přidáno 17.07.2019

Základem úspěšného ptačího chovu je vhodně zvolená klec, případně prostornější venkovní voliéra.

Vybíráme klec a voliéru

Každý drobný ptáček, velký papoušek, stejně tak neohrožený sokol ohánějící se svým ostrým zobákem potřebuje bezpečné útočiště, chráněné před zuby nenechavých predátorů. V přírodě se s postupnou evolucí naučili všichni létavci využívat svých křídel k budování hnízd, bezpečně uložených vysoko nad hlavami, zuby si brousících, hladových nepřátel.

 

Chováme-li barevné štěbetající hlavičky doma, tuto možnost úkrytu jsme jim zcela znemožnili. Je tedy výhradně na nás zajistit jim maximálně bezpečný a pohodlný domov, s pravidelným přísunem vyvážené a dostatečně pestré stravy. Nestrádající, čimčarající ptáček je odměnou nejen hrdému majiteli, ale jistě tuto snahu ocení i právě doma chovaný ptáček.

Voliéra, nebo klec?

Základem úspěšného chovu je volba vhodného ptačího ubytování. Zkusíme vám tedy nabídnout jednoduchého průvodce výběrem klecí, nebo voliér tak, aby se vaši svěřenci cítili dobře a vás mohl na oplátku hřát dobrý pocit, ze skvěle odvedené práce.

  Velikost a druh ptáka. První a určitě nejdůležitější otázku, kterou si před pořízením ptačí klece položte je, pro jakého opeřence bydlení vlastně pořizujete.

  • Malá klec. Pokud vaše volba padne na drobného žlutého kanárka, nebo barevnou andulku, vystačíte si s menší klecí.
  • Voliéra. Pokud zvolíte větší, na prostor náročnější aru, nebo upovídaného žaka, měli byste spíše uvažovat o voliéře.
  • Velká voliéra. Padne-li volba na hrdého dravce, zde se budete zásadně rozhlížet po prostorné voliéře s vyšším faktorem zabezpečení.

② Počet chovaných ptáků. Druhým zásadním bodem bude množství chovaných opeřenců. I tomuto bodu je nutno přizpůsobit svou volbu. Mějte na paměti, že pořizujete-li si nedospělého jedince, je velká pravděpodobnost, že než dosáhne plné dospělosti ještě o něco povyroste a v případě početnějšího hejna, byste se po velice krátké době mohli potýkat s nedostatečným prostorem.

 

  Vícedruhovost.  Pokud jste se rozhodli, že oživíte fádnost jednodruhového chovu a pořídíte si do společné voliéry několik ptačích druhů zároveň, je velice důležité zvolit výhradně papoušky, kteří spolu budou schopni ve společném prostoru vycházet bez neshod a vážnějších roztržek. Vězte, že s na kůži oškubaným hejnem moc parády nenaděláte.

Umístění. V aktuální nabídce naleznete klece a voliéry k umístění do vnějších prostorů, a samozřejmě i do prostorů venkovních. V předchozích letech bývalo zvykem, vybírat do obytných místností spíše klece menší, zato s výrazným, často až velice nápadným zdobením. Trendem dnešní doby jsou voliéry spíše větší, designově jednodušší, převážně v přírodních, světle laděných barevných odstínech.

 Materiál. Volba materiálu je dalším bodem našeho průvodce. Pokud pořizujete voliéru venkovní je nutno ošetřit zvolený materiál kvalitním nátěrem, který si poradí s pravidelně se střídajícími vlnami veder a stejně tak s přívalovým deštěm či sněhem. Vždy je nutno volit nátěry zdravotně nezávadné, splňující přísné normy ve styku se zvířaty.

Vzhled. Parametr, který se může jedné polovině chovatelů zdát nepodstatný a pro druhou bývá zcela zásadní. Barevné provedení, tvar, materiál, množství bidýlek, zrcátek a hraček, zkrátka všechny tyto drobnosti utvářejí konečný a dokonalý vzhled každé klece i voliéry. Je tedy na každém z Vás, co svým okřídleným miláčkům nabídnete.

 

Pevně věříme, že jsme vám pomohli s řešením zapeklitého „voliérového rébusu“ a pokud stále nemáte představu o tom, kam složí svou unavenou ptačí hlavu, případně snese své drobné barvené vajíčko právě váš opeřený parťák, můžete se zkusit inspirovat naší nabídkou zde.

Copyright © 2020 Nadvorek.cz