Jak úspěšně bojovat s králičí nemocí

Blogujeme Přidáno 14.06.2019

I přes veškerou vaši snahu a dokonalou péči, může i zdravého a jinak vitálního ušáka napadnout zákeřný bacil či úskočný vir.

Jak úspěšně bojovat s králičí nemocí

Zkušený chovatel má jistě v rukávu spoustu fíglů a triků, jak se s běžnými chorobami poprat a zaskočen pravděpodobně bude jen zřídka. Co ovšem zbývá těm, kteří s chovem právě začínají a mnoho zkušeností ještě nestihli nasbírat? Tak právě pro Ty, jsem zde my 

Běžnější nemoci

I z banální nemoci se může vyklubat strašák chovatelského genia, a jistě ne pouze ve světě králičím. Podstatné je udržovat nejen králíkárny, ale samozřejmě i výběhy v maximální čistotě. S hygienou, včasnou prevencí, čerstvou vodou, kvalitním krmivem nebo senem dokážeme snížit riziko nákazy až o polovinu.

  • Nadmutí. Již jako malé děti jsme od svých prarodičů slýchali větu „nedávej králíkům mokrou trávu, mohli by umřít.“ Samozřejmě, že problém jim nezpůsobí rosa, nebo deštěm pokropená tráva. Problém nastane až za předpokladu, že mokrá tráva navršená do kupičky, se začne důsledkem okolní teploty prohřívat a takzvaně se zapaří. Tento proces způsobí králíkům výrazné nadmutí střev a bez vaší pomoci končí často velice tragicky. Jako první pomoc můžete nabídnou čajovou lžičku léku Pretympan, úleva se obvykle dostaví již po několika hodinách od podání.  Králík začne znovu jíst, přijímat tekutiny a celková skleslost pozvolna odeznívá.
  • Ušní svrab/prašivina. Neduh, který běžně a poměrně často postihuje nejen hospodářské, ale i většinu doma žijících zvířat. Někteří jedinci mohou být pouze přenašeči zmiňované choroby, bez vnějších příznaků a známek postižení. U těch méně šťastných, dochází k velice nepříjemnému a svědivému zánětlivému procesu, doprovázenému tvorbou tvrdých stroupků s hnisavým sekretem. Přestože se u králíků jedná o nejběžnější, život neohrožující kožní chorobu, s velice snadnou léčbou, jistě není radno ji podceňovat.

 

I dobře umytá miska bez plesnivého krmiva zajistí zdravý chov ušáků.

Závažnější choroby

S léčbou těch běžných, život neohrožujících chorob si ve většině případech poradí chovatel sám, ovšem může naše ušáky potkat i nemoc závažnější, kdy se bez včasného veterinárního zásahu zkrátka neobejdeme, a i přes všechnu snahu může následovat nevyhnutelné.

Kdy tedy nastražit uši a smysly, abychom svým zásahem byli ku prospěchu?

Závažnější nemoci chtějí vždy vyhledat veterináře.

 

  • Myxomatóza. Tato závažná nemoc s často fatálními následky, byla překvapivě vyvinuta rukou člověka, který si s její pomocí dal původně za cíl korigovat počet australských, divoce žijících králíků. Dnes se onemocnění šíří zcela volně a jako hlavní přenašeče považujeme bodavý hmyz. Choroba nejprve způsobí otok zevního genitálu, následně očních víček, provázen hnisavým sekretem a k úhynu dochází během jednoho týdne. Existuje jediná cesta k ochraně, a to formou běžně dostupného očkovacího séra.
  • Králičí mor. V tomto případě mluvíme o smrtelném virovém onemocnění. K nakažení dochází většinou v chovu již infikovaným jedincem. Přenos bývá velice rychlý a po krátké inkubační době králík brzy umírá. V ojedinělých případech dochází k nakažení v důsledku bodnutí komárem, či jiným nakaženým hmyzem. Příznaky jsou téměř nulové a k úmrtí dochází během 3-4 dnů, bez zjevné příčiny. Jako jediná úspěšná prevence se nabízí vakcinační očkování.
  • Kokcidióza. Další z řady velice častých králičích chorob, postihující většinou mladé králíčky ve věku 2-3 měsíců. Přenosy byly zaznamenány, jak z podestýlek a krmiva, zhoršující se hlavně v horkém letním období, ale stále má na propuknutí nemoci podstatný vliv znečistění v kotcích či výbězích. Mezi zjevné příznaky řadíme zapáchající vodnatý průjem, nadmuté žbunkající břicho a postižený jedinec výrazně skřípá zuby. Kolaps se dostaví většinou v řádech hodin. Jako prevenci podáváme produkty obsahující přípravky přímo proti kokcidióze.

Přemýšlíte, kolik králíku si pořít?

Pokud právě přemýšlíte o pořízení malého chovu, nebo zkrátka jen drobečka pro vlastní potěšení a pomazlení, určitě se nenechte odradit. Chov krásných, ušatých chlupáčů stojí za to, a po celý dlouhý rok nenaleznete příhodnější čas, než je právě toto období. Malá mámina klubíčka se právě odstavují, učí se baštit sladkou zelenou travičku a zdatně se připravují na vlastní život bez milující matky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2020 Nadvorek.cz