Med, propolis, mateří kašička, včelí vosk, pyl i jed aneb zázračné včelí produkty

Blogujeme Přidáno 03.09.2020

O zázračných účincích medu netřeba pochybovat. Tento blahodárný a chutný lék zná každý na tomto světě. Umíte ale vyjmenovat další přínosné produkty, které nám včely poskytují? A co víc, znáte jejich pozitivní účinky na lidské zdraví?

Med, propolis, mateří kašička, včelí vosk, pyl i jed aneb zázračné včelí produkty

Med

Říká se, že denně lžička medu zásadně podpoří zdraví a vitalitu člověka. Med, ta známá sladká potravina se zlatou barvou, totiž dokáže se zdravím člověka doslova zázraky. Umí léčit všechny možné zdravotní neduhy jako kašel, nachlazení, podpoří zažívací ústrojí a trávení, přispívá ke snížení vysokého tlaku, poradí si s virózou i horečkou.

Med se jako prevence používá nejčastěji nalačno ještě před jídlem. Tehdy totiž tělo účinné látky nejlépe vstřebá. Pokud si dáváte med do čaje a chcete zachovat jeho zdravotní benefity, čaj musí být vlažný, nikdy ne horký.

Propolis

Propolis se často přidává do kosmetiky na vnější užití, ale existují i propolisové kapky a tinktury, které se užívají vnitřně. Propolis vyniká protizánětlivými účinky, dokáže snížit bolest, účinně ničí viry, bacily i bakterie. A jak propolis vzniká a co to je? Pryskyřici ze stromů včely posbírají, smíchají s výměšky svých žláz a vzniklou směs dopraví do úlu, kde slouží jako dezinfekce a izolace, podle hustoty propolisu.

Propolis můžete zakoupit jako mast, kapky nebo tinkturu. Bývá také součástí přírodní kosmetiky. Najdete ho v mýdlech, zubních pastách a například i v ústních sprejích. Zázračné účinky propolisu využívá lidstvo už více než 5 tisíc let. Propolis vám pomůže s afty, opary, bradavicemi, kuřími oky, akné a dále se používá i pro léčbu a ošetření křečových žil, kožních plísní, proleženin, hemeroidů, opařenin i bércových vředů.

Včely

Včelí vosk

Včelí vosk představuje základní materiál pro stavbu pláství. Dříve měl včelí vosk u lidí nezastupitelné místo, protože možností alternativních materiálů nebylo tolik jako dnes. Z včelího vosku se vyráběly svíčky, lidé vosk využívali k těsnění a také k impregnaci a ochraně předmětů před vlhkem. Obsahuje přes 15 složitých sloučenin a jeho složení se lehce liší i včelstvo od včelstva.

V současné době se včelí vosk používá hlavně jako přísada do kosmetiky, do léků a léčivých mastiček, dezinfekčních prostředků na dutinu ústní, na dekorativní svíčky, v gastronomii například do perníků, cukrovinek a dalších sladkých dobrot.

Včelí pyl

Včelí pyl představuje pro včely nepostradatelný zdroj výživy. Z pylu včely dále vyrábí med a mateří kašičku. Říká se, že co do účinnosti a pozitivních přínosů na lidské zdraví, je pyl ještě cennější než med. Pyl obsahuje širokou škálu živin, ať už jde o vitamín C, D, E, K, A, mnoho vitamínů B, dále bílkoviny, fosfor, železo a vápník.

Díky tomuto výživnému složení pyl příznivě ovlivňuje imunitní systém, napomáhá fungování hormonálního systému a podporuje i metabolické procesy v těle. Užívat ho můžete denně. Stačí pyl smíchat s vodou a vypít.

Včelí vosk

Včelí vosk najde uplatnění nejen v kosmetice a léčivých mastičkách, ale oblíbené jsou i voskové dekorativní svíčky.

Mateří kašička

Mateří kašičku používají včely ke krmení dospělé matky, budoucí královny a ze začátku také larev včel dělnic a trubců. Zajímavostí je, že složení mateří kašičky se liší a závisí na tom, jaké včely se mají vylíhnout.

Mateří kašička je doslova zázrakem a vitamínovým mixem, protože obsahuje celou řadu vitamínů skupiny B, vitamín C, E i D. Díky tomu se využívá na léčení veliké škály onemocnění. Normalizuje krevní tlak, zvyšuje obrannou sílu organismu, imunitu, zlepšuje elasticitu cév, působí bakteriosteticky a celkově je vhodná pro všechny, kdo ji chtějí použít jako prevenci a cítit se fit.

Včelí jed

Včelí bodnutí už asi zažila většina z nás a jistě nám potvrdíte, že nečekaný bodanec není nic příjemného. Včelám slouží jedová žláza na zadečku jako obrana včelstva před nepřáteli. A za takovou obranu, tedy bodnutí, položí včela svůj život. Včelí jed se používá ve zdravotnictví a pomáhá při revmatických potížích a pro snižování krevního tlaku.

Vše pro včelařství najdete na našich stránkách.

Copyright © 2020 Nadvorek.cz