5 tipů, jak krmit housata

Blogujeme Přidáno 25.08.2020

Víme, jak na správné krmení housat, a to ať už jste si je pořídili od jiného chovatele, z velkochovu nebo se narodila přímo u vás na dvorku. Dodrže následujících pár tipů a housátka vám porostou do krásy a stanou se z nich dospělí zdraví jedinci.

5 tipů, jak krmit housata

① Vždy dostupná voda a krmení

První rada je všeobecná známá, ale divili byste se, kolik začínajících chovatelů drůbeže ji zapomíná dodržovat. Neustálý přístup ke kvalitnímu správnému krmivu a čisté vodě je pro housata zásadní. Pokud chcete zabránit rychlému znečištění krmiva a vody, používejte krmítka a napáječky, které jsou určené přímo pro odchov drůbeže. Správně zvolený materiál se vám bude navíc snadno čistit.

② Housata z vašeho dvorku - mladá housata

O housata, která se vám narodí na vašem statku nebo dvorku, se budete muset postarat už od narození, zatímco pokud je koupíte od jiného chovatele, bude jim už minimálně několik týdnů. Proto se péče může maličko lišit. Malá housátka stará do jednoho týdne krmte buď krmnou směsí pro housata nebo např. pšeničnými obrubami, nasekanými kopřivami, nastrouhanou mrkví nebo měkkým chlebem namočeným v mléce.

Od druhého týdne je dobré do krmné dávky zařadit i obilný šrot, klidně přidejte i vařené brambory, jetel nebo nakrájené kopřivy. Vhodný je i tvaroh, syrovátka nebo kyška, jen si dejte pozor na to, že se tyto potraviny snadno kazí, a proto je dávkujte raději v malých porcích a zbytky potravy často kontrolujte.

Doplňky stravy mají ve výživě housat také své nezastupitelné místo a přidávají se do krmiva pro zdravý růst a vývoj. Kvalitními doplňky potravy housat jsou např. NutriMix pro odchov drůbeže nebo Bílkovinný koncentrát.

Nutri Mix Bílkovinný koncentrát drůbež odchov

③ Housata od jiného chovatele - starší housátka

Vždy se od prodejce informujte, jaké krmivo housatům podával. Určitě je potřeba v tomto způsobu pokračovat a krmivo měnit postupně, protože při razantní změně může hrozit i úmrtí housat. Starší housata už jsou schopna obstarat si nějakou výživu i na pastvě. Mějte ale na paměti, že ta rozhodně není dostačující a housatům je potřeba i nadále poskytovat vhodné krmivo, nejlépe to, na které byla zvyklá od předchozího chovatele.

④ Housata na pastvě

Jak už jsme zmínili v předchozím bodu, od určitého věku prospívá housatům výběh a pastva. To se doporučuje zpravidla od 11. týdne věku. Nezapomeňte jim zpřístupnit čistou vodu, a to po dobu 24 hodin denně. A také jim dopřejte kvalitní krmnou směs či další krmivo a minerální a vitamínové doplňky. Pro chov hus není vodní plocha nutnou „výbavou“, avšak pokud máte tu možnost, housatům i dospělým husám to udělá radost. Většinou mají díky tomu vyšší kvalitu svého peří.

Housata

 Bez přístupu k pastvě

Pokud house nemá přístup na trávu, dopřejte mu zeleň aspoň tak, že ji budete pravidelně přidávat ke krmivu. Ideální je jetel nebo nasekané kopřivy. Od mladého věku jim také dopřejte minerály a vitamíny ve formě přípravků, které jsou vhodné pro odchov housat. Dbejte na to, že house potřebuje pestrou stravu, ale zároveň nesmí být překrmováno. Pak by mohlo dojít ke zbytečnému ztučnění. Kromě ostatních minerálních látek je pro housata důležitá i sůl. Ta se nachází např. v chlebu, který většina chovatelů housatům také podává.

Závěr

Pokud housatům poskytnete pestrou stravu, kvalitní krmivo, dostatek vitamínů a minerálů a přístup k čerstvé vodě, budete dělat to nejlepší pro jejich zdraví. Jen s dostatkem živin z housat mohou vyrůst dospělí zdraví jedinci. Dalším doporučením je také dopřát jim volný pohyb a eliminovat možný stres.

Copyright © 2020 Nadvorek.cz