Slepice nenesou? Poradíme vám, jak to vyřešit

Blogujeme Přidáno 20.08.2020

Jaké příčiny mohou za to, že slepičky přestanou snášet? A jak se s tím vypořádat, aby byly nosnice opět produktivní a snášely pravidelně pěkná zdravá vajíčka?

Slepice nenesou? Poradíme vám, jak to vyřešit

Proč nenesou?

Vždy se nabízí několik důvodů, proč vaše slípky nenesou. Některé jsou závažnější, např. nemoci, ale jiné působí zcela nevinně, dají se snadno a rychle vyřešit, a přitom chovatele většinou ani nenapadnou. O jaké příčiny jde?

① Špatné krmivo

Aby mohly slepičky pravidelně snášet vajíčka, potřebují mít dostatek kvalitních živin. Pokud je krmíte zbytky z kuchyně, nemůžete se divit, že holky nenesou. Sáhněte raději po krmných směsích připravených přímo pro nosnice, díky kterým budou vaše slípky opět vitální a jejich organismus bude mít z čeho čerpat energii a základní složky živin.

② Nedostatek vitamínů, minerálů a bílkovin

Pokud od slepiček požadujete pravidelnou snášku, je potřeba zintenzivnit v jejich krmné dávce příjem kvalitních vitamínů, minerálů, důležitých stopových prvků, ale i bílkovin. Na trhu seženete doplňková krmiva, která tyto požadavky maximálně splňují.

Bílkovinný koncentrát byl speciálně vyvinut tak, aby zvýšil užitkovost nosnic. Obsahuje vitamíny, minerály, bílkoviny, ale i vápník, sodík a fosfor. Tento výživově vydatný mix zajišťuje slepičkám důležité složky potravy, které jsou nutné pro kvalitní výživu v době snášky. Zároveň má pozitivní vliv na snesená vajíčka. Díky němu jsou skořápky tvrdší a odolnější.

Proč slepice nenesou vajíčka?

③ Stres

Stres patří mezi pomyslné další zabijáky snášky vajec. Slepice, která je ve stresu, prostě neponese. Může se jednat o teplotní stres, pravidelné návštěvy škodné v kurníku nebo ve výběhu, ale příčin může být mnohem víc. Vždy zkontrolujte životní podmínky slepiček. Často to totiž bývá právě stres, který slepice v jejich snášce vajec doslova zablokuje.

④ Nemoc a parazité

Nejzávažnější příčinou toho, že slepice nenesou, je samozřejmě nemoc. Pokud zpozorujete, že zvíře není v pořádku, kontaktujte ihned veterinárního lékaře. Pomůže vám rychle situaci vyřešit a slepičku uzdravit. Možná bude potřeba i nemocné slepičky na určitou dobu separovat od ostatních. Buďte na to připraveni.

Další příčinou mohou být i parazité. Ti se většinou dají snadno odhalit díky rozboru trusu. Pokud máte podezření na zamoření nosnic parazity, kontaktujte veterináře.

⑤ Vazby v hejnu

Možná se to na první pohled může zdát spíše úsměvné, ale ony i slepice mezi sebou mají své přátelské vztahy, jsou na sebe zvyklé a jejich hejno pro ně představuje rodinu. Pokud máte více hejn, nenarušujte jejich sociální struktury tím, že budete slepičky přemisťovat. Nejenže nemusí hejno novou obyvatelku dobře přijmout, ale slepička se bude nejspíš cítit frustrovaně a ve stresu.

Svá hejna také pravidelně pozorujte. Někdy mezi slepicemi vzniká rivalita a mohou na sebe útočit. Důvodem může být například rozdílný věk a velikost slepiček.

Copyright © 2020 Nadvorek.cz