Jak jednoduše poznat stáří slepic a kohoutů?

Blogujeme Přidáno 13.08.2020

Kupujete slepičku nebo kohouta a chcete si být jisti jejich věkem? Přinášíme vám několik tipů, podle kterých snadno a rychle zjistíte jejich přibližné stáří.

Jak jednoduše poznat stáří slepic a kohoutů?

Osvojte si následující znalosti a už se vám nestane, že vás nějaký vychytralý chovatel napálí uvedením nesprávného věku, než kolik drůbeži ve skutečnosti je.

Slepice

① Velikost a barva

Mladé kuřice a slepičky jsou drobnější, mají lesklejší a hustší peří. Poznáte je také podle zbarvení hřebínku. Ten bývá mnohem bledší než u starších kvočen, u kterých je naopak typická sytě červená barva hřebínku.

Pokud je pro konkrétní plemeno typická žlutá kůže, bude mít mladá slepička výrazné žluté zbarvení nohou. Tento fakt poukazuje na to, že se jedná o kuřici, která ještě nezačala snášet.

② Hlas

Mladá slípka má oproti starší výrazně rozdílný i hlas. Klasické kvokání je typické pro dospělé nosnice, zatímco zvuk, který se podobá spíše pípání a lehkému pokvokávání, patří kuřici. Slepičky v pokročilejším věku mohou vydávat zvuk slabého kokrhání. To se děje díky změnám hladiny hormonů kvůli stáří.

③ Vzhled peří, drápy

U starších kvočen můžete pozorovat částečné vypelichání. Často se jedná pouze o drobná vypelichaná místa v jejich opeření. Mají také delší drápy, někdy opravdu dlouhé.

Starým slepicím narostou patrné ostruhy, které u mladých slepiček nenajdete.

Slepice kohout

Kohout

① Hruď

U kohoutů je to podobné jako u slepic. Celkový vzhled hraje důležitou roli. Zaměřte svou pozornost nejprve na hruď zvířete. Ta má být u mladého kohoutka krásně klenutá. Pokud naopak narazíte na plochou nebo propadlou hruď, takové zvíře určitě nekupujte.

② Zobák, hřeben, nohy

Dejte si pozor, aby zobák kohouta nebyl zkřížený. Podívejte se i na hřebínek, musí být pravidelný. Žlutá kůže na nohách je v pořádku, je znakem mladého zvířete.

③ Stáří na první pohled?

Pokud má kohout svá mladá léta za sebou, poznáte to podle toho, že bývá mohutnější než mladý jedinec. Starší kohouti mají prořídlé ostruhy, můžete u nich zaznamenat i světlejší až bělejší barvu ostruh.

Která slepice vydrží snášet nejdéle?

A na závěr ještě jedno doporučení. Chcete-li, aby se vaše slepička dožila co nejvyššího věku a snesla vám za svůj život co nejvíce vajíček, vybírejte spíš z lehkých plemen slepic. Těžší plemena se zpravidla dožívají kratšího věku. Dopřejte slepičkám kvalitní krmivo, dostatek pohybu a hlavně minimum stresu. To vše přispívá k vitalitě zvířete a má značný vliv na kvalitu a četnost snášky vajec.

Copyright © 2020 Nadvorek.cz