Tipy a triky pro správné krmení drůbeže

Blogujeme Přidáno 06.08.2020

Úspěšně jste započali svůj chov drůbežího hejna nebo se teprve chystáte? Právě pro vás jsme sepsali pár chytrých rad jak co nejlépe dosáhnout efektivních výsledků. Protože co si budeme povídat. Najít každé ráno čerstvá vejce od zdravých zvířat je ta nejlepší odměna chovatele.

Tipy a triky pro správné krmení drůbeže

Jak to chodí u drůbeže

Vždy volte krmivo určené drůbeži. Díky svému specifickému zažívání totiž ne všechno krmivo snese. Konkrétně slepice totiž disponují krátkým zažívacím ústrojím. V praxi to znamená, že oproti ostatním živočichům mnohem rychleji vstřebají živiny, které jídlo obsahuje. Proto zvolte raději lehce stravitelná krmiva. Kdyby tomu tak nebylo, slepice by mohly začít rychle chřadnout z nedostatku blahodárných látek potřebných pro jejich zdraví.

Důležitost zraku

Hlavním smyslem, který drůbež používá při výběru potravy je nepochybně zrak. V těsném závěsu jsou hmat a chuť. Naopak čich a sluch jsou v tomto případě zcela nepodstatné. Směrodatnou je pro drůbež hlavně délka denního světla. Proto se v zimních měsících může hejnu i uměle přisvítit.

Stravovací návyky a jak na ně

Se slepicemi se to má tak, že při jídle jako první preferují větší kousky. Může se tak stát, že se dostatečně nasytí na začátku a na menší kousky jim nezbyde místo. Přitom tak můžou přijít o důležitou dávku živin. S granulovým krmivem se vám toho nemůže stát, jelikož všechny kousky mají stejné složení. Vyhovuje jim hrubé a tvrdé krmivo s nahořklou chutí.
To kachny a vodní drůbež hořkou chutí moc neuctíte. Jejich zobáku navíc vyhovuje spíše měkké krmivo pro vodní ptáky (ve vodě se jim jídlo přirozeně rozmočí).

Pestrý jídelníček na míru

Opomenout bychom neměli ani drůbeži velice blízkou rostlinnou stravu. Čerstvou kopřivou nepohrdne snad žádná slepice na světě. Opatrně však se zbytky z kuchyně, po dvorku vám nepobíhají popelnice! Důležitou součástí pestré stravy drůbeže jsou samozřejmě i živočišné složky. O to se však většinou postará samo zvíře, sběrem žížal a drobného hmyzu. Krmiva živočišné složky neobsahují, proto můžete zvířatům "přilepšit" výživnými krmnými škvarky. Podpoříte tím vitalitu zvířete zejména během zimních měsíců.

Pozornost věnujte i množství krmiva. Pestrá strava je pro zvíře nejlepší pouze pokud jí je dostatek. K tomu vám mohou pomoci i dávkovače krmiva. Jídlo by se nemělo jen tak povalovat po zemi, krmítkem zamezíte kontaktu s výkaly a jinými nečistotami.
Dalšími faktory ovlivňujícími množství spotřebovaného krmiva jsou také roční období, délka dne a životní fáze zvířete. V zimě se spotřeba zvyšuje, krmivo musí plně nahradit i stravu, kterou slepice přirozeně nachází během teplých měsíců.

Voda je základ

Se všemi těmito pravidly úzce souvisí i nepřetržitý přístup k čerstvé pitné vodě. Pro tento účel je ideální napáječka či pítko, které slepice nezanesou nečistotami. Napáječka by měla být na snadno dostupném místě.

Copyright © 2020 Nadvorek.cz