Základní rady pro začínající chovatele slepic

Blogujeme Přidáno 29.07.2020

Chcete začít s chovem vlastních slepiček? Sepsali jsme pro vás v několika bodech základy k úspěšnému chovu. Na co myslet ještě před pořízením slepiček, co vzít v potaz a jakou základní výbavu slepičkám pořídit?

Základní rady pro začínající chovatele slepic

Barva a druh slepičky

Barva ani velikost nosnice neznamená vše. Určitě se najdou druhy a barvy slepiček, které budou vašemu oku lahodit více než jiné, ale pokud vám jde hlavně o kvalitní a pravidelnou snůšku vajec, orientujte se na plemena jako např. Lohman, Isabrown, Dominant, Leghorn, Horal, Sussex nebo třeba Vlaška koroptví. Ty bývají zárukou téměř celoroční snůšky. Ne nadarmo patří mezi nejoblíbenější slepice českých dvorků.

Kurník

Než si slepičky pořídíte, mějte pro ně předem připravené odpovídající ubytování. V kurníku nesmí chybět snášková místa, hřady a tzv. pískoviště na hrabání. Dříve než slepičky do nového bydlení ubytujete, ujistěte se, že je kurník čistý a dostatečně velký pro všechny jeho nové obyvatelky.

Počítejte, že do jednoho snáškového místa umístíte maximálně 5 nosnic, ale to je opravdu horní hranice. Spíše tak 3 - 4. Záleží také na tom, jestli mají slepičky pravidelný přístup na velkou zahradu nebo do menšího výběhu. Na to vše myslete, až budete nový kurník pořizovat nebo si ho sami sestavovat.

Krmivo a voda

Jestli si myslíte, že slepičky uspokojíte zbytky z vaší kuchyně a budou vám snášet jako o závod, jste na omylu. I slepice, pokud má dobře prospívat a přinášet vám užitek ve formě vajíček, potřebuje kvalitní vhodnou stravu, dostatek vody a dokonce i navíc nějaký ten vitamín a minerál na přilepšenou.

  • Kupte svým opeřeným holkám krmnou směs a brzy uvidíte, že jste udělali dobře. Zdravou slepičku totiž poznáte na první pohled.
  • Do krmného režimu lze zařadit také pšeničný nebo kukuřičný šrot a další obiloviny.
  • Jako zdroj minerálů poslouží vápenný grit i sušené drcené skořápky.
  • Dopřejte jim také čerstvou zeleninu a traviny např. mrkev, řepu, trávu, brambory nebo vojtěšku.
  • Měňte vodu v napaječkách každý den a ujistěte se, že k ní mají slepice přístup 24 hodin denně.

Slepice a kohout

Žádný stres

Pokud chcete, aby holky pravidelně nesly, zajistěte jim kromě kvalitní výživy a bezpečného ubytování i pohodový život bez stresu. Stres je totiž jedním z důležitých viníků, kteří zajistí, že slepička přestane snášet. Alespoň do té doby, než zase získá kýžený klid.

Hlídejte zdravotní stav

Každý den kontrolujte, zda se vám v hejnu a v kurníku neusídlili parazité. Nejčastěji to bývají obávaní čmelíci. V takovém případě ihned pořádně vyčistěte a vydezinfikujte kurník i hnízdo, zkontrolujte napaječky i krmítka. K odstranění čmelíků můžete použít Čmelíkostop REBEL (pozor, neaplikujte na živou drůbež).

Ideální teplota

Věděli jste, že při nízké nebo naopak vysoké teplotě klesá produktivita slepiček a tedy i počet snesených vajíček? Vhodná teplota pro snášení se pohybuje mezi 10 °C a 25 °C. Proto je vhodné zajistit v kurníku optimální klima i během letních a zimních měsíců.

Jak zvýšit produktivitu slepiček?

Prodlužte jim světelný den díky tzv. přisvětlování. Světlo totiž stimuluje produkci hypofýzy. Ta má zásadní vliv na činnost vaječníků a tedy produkci vajíček. Přisvětlování provádějte postupně. Zhruba ve věku 16 týdnů stačí kuřičkám 10 hodin světla za den. Postupným navyšováním se dostaňte na přibližně 14 - 16 hodin světla denně, a to ve věku 20 týdnů.

Dopřejte slepičkám prostorný výběh. Budou šťastnější a ponesou vám zdravější a kvalitnější vajíčka.

Copyright © 2020 Nadvorek.cz