5 tipů, jak správně skladovat vejce

Blogujeme Přidáno 23.07.2020

Těšíte se z vajíček od svých slepiček a chcete, aby vám v chladničce vejce dlouho vydržela? Dodržte následující rady a značně tím prodloužíte jejich trvanlivost.

5 tipů, jak správně skladovat vejce

Správné uskladnění vajec sice není ve výsledku žádná věda a zvládne to každý, ale ne každý zná správný postup, kam a jak vajíčka do lednice umístit a jakou teplotu jim dopřát.

A jaká by byla škoda, kdyby se vaše domácí vajíčka od vašich slepiček zkazila? Přitom stačí dodržet pár jednoduchých zásad.

Tipy pro uchování vajíček

① Stabilní teplota. Vajíčka skladujte vždy za stabilních teplot. Nedopusťte, aby se skořápka orosila, protože tím se stává náchylnou na napadení plísněmi a životnost takového vejce se rapidně zkracuje.

② Umístění v lednici. Správné umístění v chladničce jde ruku v ruce s bodem č. 1. Skladujete vajíčka ve speciálních držácích ve dveřích ledničky? Bohužel toto místo je absolutně nevyhovující, protože prostor ve dveřích patří mezi nejteplejší místa a je nejnáchylnější na změny teploty.

③ Kolik °C? Vhodná teplota je 5 - 8 °C.

④ Hlavou dolů. Vajíčka skladujte špičkou dolů, tedy tou buclatější kulatější stranou nahoru.

⑤ Zákaz mytí. Vajíčka před uložením do chladničky nemyjte. Tím je totiž připravíte o přirozenou ochranu a budou náchylnější ke zkažení.

Tipy pro uchování vajíček

Jak dlouho vajíčka vydrží?

Při správném skladování se uvádí trvanlivost vajíčka 28 dní. Pokud si ale chcete pochutnat na opravdu čerstvém vajíčku, které je samozřejmě nejlepší, zpracujte ho do devíti dnů od snášky. Prvních 9 dní je totiž vajíčko všeobecně označováno jako čerstvé.

Jak poznám zkažené vejce?

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak během chvilky poznáte, jestli je vajíčko v pořádku, nebo je špatné/zkažené. Špatné vejce například plave na vodě, a pokud takovým vajíčkem zatřesete, vydává specifický hrkavý, jakoby šplouchavý zvuk.

Přejeme vám spokojené slepičky a mnoho domácích vajíček po celý rok. Nechte se inspirovat skvělými nápady a jednoduchými triky na přípravu vajec. 

15 úžasných triků a nápadů s vejci 

Další zajímavá témata na blogu

 

Copyright © 2020 Nadvorek.cz